JUBILEJNÝ 10. ROČNÍK ČSOB NIGHT RUN ŠTRBSKÉ PLESO V SKVELEJ ATMOSFÉRE, BEŽCOM HRALI POPRI TRATI ĽUDOVÍ MUZIKANTI

Jubilejný 10. ročník ČSOB Night Run Štrbské Pleso bol uplynulú sobotu skvelou oslavou športu. Prvý raz v histórii podujatia sa naň prihlásilo viac ako tisíc bežcov a hoci ich napokon bežalo o čosi menej, nič to nemení na fakte, že pod končiarmi majestátnych Vysokých Tatier vládla skvelá nálada.

Neprekážal ani fakt, že trať sa musela mierne upraviť, keďže na viacerých miestach v Areáli bežeckého lyžovania Snow bola ešte aj v tomto čase súvislá snehová pokrývka. „Jubilejný ČSOB Night Run Štrbské Pleso sa nám nesmierne vydaril. Nielen tým, že sa prihlásil rekordný počet bežcov, ale dobrú odozvu mala aj ľudová hudba popri trati a užili sme si aj krásny večer so s množstvom spomienok na začiatky podujatia v roku 2013,“ sumarizoval riaditeľ pretekov Jozef Pukalovič.

Generálny partner podujatia pripravil pri príležitosti 10. výročia vzniku podujatia tri prekvapenia pre pretekárov: poistenie Spirit na celý deň podujatia pre každého účastníka, v štartovom balíčku lampu-čelovku a už spomenuté štyri ČSOB hudobné zóny popri trati s ľudovou hudbou a muzikantmi v krojoch. Práve túto novinku si pochvaľovali aj dvaja verní účastníci ČSOB Night Run Štrbské Pleso Silvia LerchPeter Palyo, ktorí absolvovali všetky doterajšie ročníky.

„Je úžasné bežať na podujatí, s ktorým spoločne píšete jeho históriu. Milo ma prekvapila pozornosť od organizátorov pre najvernejších účastníkov – tajne som dúfala, že dostanem voľné štartovné alebo azda aj tričko podujatia, ale že aj ubytovanie, tak to bolo veľké gesto,“ nadchýnala sa Silvia Lerch. „Super nápad boli aj ľudoví muzikanti pri trati, vytvorili vynikajúcu atmosféru. Už teraz sa teším na jedenásty ročník.“

„Zbožňujem Štrbské Pleso!“ – rozplývala sa aj víťazka súťaže žien na 10 km Romana Komarňanská. „Keďže v čase nočného behu som tu bola na športovom kempe s mojimi zverencami, tieto preteky  boli pekná čerešnička na torte na záver spoločných tréningov. ČSOB Night Run Štrbské Pleso bol vynikajúco zorganizovaný. V minulých rokoch som bežala väčšinou 5 km trasu a ešte dvakrát som stihla aj pôvodnú trať necelých 8 km. Teraz som si zvolila desiatku, pretože som si chcela vychutnať dlhé stúpanie na Štrbské Pleso. Nová trať sa mi veľmi páčila, takisto atmosféra. Bol to úžasný pocit, keď ste sa trápili hore kopcom a ľudia vás povzbudzovali kričiac vaše meno, ktoré videli na štartovom čísle…“

Nadšený z atmosféry i muzikantov v krojoch boli i víťaz mužských pretekov na 5 km Adam Riapoš. „Mám rád atmosféru večerných behov, a keďže Štrbské Pleso je autom pomerne blízko, vzal som kamošov a prišli sme si zabehať. Beh v prírode obľubujem, trasa okolo Štrbského Plesa bola veľmi pekná. Príjemne ma prekvapili ľudia, ktorí intenzívne povzbudzovali pretekárov a urobili super atmosféru. Najviac sa mi však páčili folkloristi, bolo to super. Organizátori odviedli skvelú prácu!“

Na ČSOB Night Run Štrbské Pleso sa prvýkrát predávali charitatívne zvončeky, ktorými mohli fanúšikovia na trati povzbudiť bežcov. Výťažok z predaja poputuje  občianskemu združeniu Detská chirurgia – OZ Slniečko na ceste.

Na jubilejnom ročníku bol aj bohatý program pre deti. V rámci projektu Športuj Slovensko organizovaného v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) absolvovalo 252 detí Beh olympijského dňa a 102 detí Bicykel olympijského dňa, pričom deti mohli súťažiť aj na kolobežke a nechýbala ani samostatná disciplína pre najmenších, ktorí „makali“ na odrážadlách.

Účastnícke medaily dostali v cieli od slovenských športovcov – bežci od Tomiho Kida Kovácsa  Petra Mlynára, cyklisti od Jakuba Grigara a Mateja Beňuša. Od generálneho partnera podujatia Športuj Slovensko – Billa SK – dostali aj plyšové hračky v podobe zeleniny alebo ovocia. Pre všetkých šarvancov i ich rodičov bolo k dispozícii megaihrisko s názvom Športuj Slovensko a popoludní mohli získať na autogramiáde podpisy olympionikov Anastasie Kuzminovej, Pavla Hurajta, Jakuba Grigara, Mateja Beňuša, Petra Mlynára a aj boxera Tomiho Kida Kovácsa.

 

FAKTY ZO ŠTRBSKÉHO PLESA

Muži – 5 km: 1. Adam Riapoš (Bratislava Runners) 17:44 min, 2. Filip Kravčák (Vyšné Hágy) 18:11, 3. Martin Vanečko 18:12.

Ženy – 5 km: 1. Lenka Kotianová (ŠKP Žilina) 20:05, 2. Petra Pukalovičová (SHEruns) 20:13, 3. Katarína Sivoková (3NT) 20:34.

Muži – 10 km: 1. Matej Šavol 37:58, 2. Martin Dikoš (Žilina)0:38:00, 3. Matúš Repa (BMSC Bratislava) 38:05.

Ženy – 10 km: 1. Romana Komarňanská (SHEruns) 39:39, 2. Lenka Tavačová (Žilina) 44:08, 3. Liliana Hausnerová (BK Méta) 44:24.

 

FOTO DUŠAN MAJERNÍK PHOTOGRAPHY

Autor: Mgr. Gabriel Bogdányi