TS 5 – ÚSPEŠNÝ FINIŠ REKORDNÉHO 13. ROČNÍKA ČSOB ZIMNEJ SÉRIE, ZÁVEREČNÚ EDÍCIU VENOVALI ORGANIZÁTORI ŽENÁM

ÚSPEŠNÝ FINIŠ REKORDNÉHO 13. ROČNÍKA ČSOB ZIMNEJ SÉRIE, ZÁVEREČNÚ EDÍCIU VENOVALI ORGANIZÁTORI ŽENÁM

 

ČSOB zimná séria 2023/2024 potvrdila, že tento seriál má v bežeckom kalendári čoraz dôstojnejšie miesto. Štyri klasické bratislavské podujatia plus k nim virtuálne verzie kdekoľvek na svete od decembra do marca, prilákali na štart rekordný počet takmer osemtisíc bežcov.

 

„Zimná séria zaznamenala výrazný progres, v každej zo štyroch klasických častí – dva razy pri Eurovea, raz v Petržalke a Dúbravke – štartovalo zakaždým okolo 1200 bežkýň a bežcov. Pre beh v zimnom období sú to naozaj unikátne čísla. Súťažilo sa v milej, priateľskej atmosfére a každý diel série sa premenil vo veľké bežecké podujatie,“ sumarizoval riaditeľ ČSOB zimnej série 2023/2024 Jozef Pukalovič.

 

ČSOB zimná séria už roky slúži v zimnom období ako príprava na najväčšie slovenské jarné bežecké podujatie, ČSOB Bratislava Marathon. V roku 2024 sa uskutoční 6. a 7. apríla. Aktuálne je v štartovej listine už takmer 11 000 pretekárov. „Rekordné čísla v zimnej sérii naznačovali, že bude veľký záujem aj o ČSOB Bratislava Marathon a to sa v plnej miere potvrdilo. Už teraz máme takmer 11 000 prihlásených, čo je pre nás, organizátorov, neskutočná odmena, no zároveň aj záväzok zlepšovať sa. Aj vzhľadom na veľký záujem odporúčame všetkým, ktorí by si chceli v prvý aprílový víkend u nás zabehnúť, aby sa čím skôr prihlásili, lebo v polmaratóne a maratóne sme už tesne pred naplnením kapacitných limitov,“ pripomína Jozef Pukalovič.

 

ČSOB zimnú sériu a ČSOB Bratislava Marathon prepojili tentoraz organizátori aj špeciálnou medailou. „Získa ju každý, kto absolvoval všetky štyri diely zimnej série a postaví sa na štart ktorejkoľvek disciplíny na ČSOB BAM,“ vraví technický riaditeľ zimnej série i bratislavského mestského maratónu Peter Pukalovič.

 

V sobotnej záverečnej štvrtej časti už 13. ročníka ČSOB zimnej série – MDŽ edícii – štartovalo 1198 bežkýň a bežcov z vyše 1400 prihlásených. Okrem Slovákov prišli aj vytrvalci z Talianska, Česka, Rakúska, Maďarska, Španielska, Andorry, Kolumbie, Holandska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Slovinska, Francúzska, Kórejskej republiky, Čiernej Hory, Bulharska, Rumunska, Juhoafrickej republiky, Turecka, Kazachstanu, USA a Albánska!

 

„Preteky boli dôstojným vyvrcholením celej ČSOB zimnej série 2023/2024. Napriek veternému počasiu si mnohí zlepšili osobáčiky, viacerí zistili, ako sa postupne od decembra zlepšovali,“ komentoval sobotnú MDŽ edíciu riaditeľ série Jozef Pukalovič. „Bežci si pochvaľovali aj upravenú trať, po dlhšej dobe sme využili most Apollo, čo sa ukázalo ako dobrá voľba. Za nás organizátorov vládne s podujatím veľká spokojnosť. Ako vyplýva už z názvu edície, spojili sme ho aj s oslavou Medzinárodného dňa žien. Počas celého roka však organizujeme pre ženy viacero aktivít, lebo sme si vedomí, že aj toto je cesta k zrovnoprávneniu mužov a žien v spoločnosti.“

 

Na päťkilometrovej trati dominoval Ján Sopko pred Erikom Machů, ktorý si na druhej priečke ustrážil celkové prvenstvo v sérii. Spomedzi žien bola najrýchlejšia Ivona Miklóšová.

 

„Hoci bolo dosť veterno, boli to pekné preteky. Trať som dobre poznal, vedel som, čo ma čaká,“ tvrdil Ján Sopko reprezentujúci AK Krupina, ktorý však žije v Bratislave. „Prvý kilometer sme bežali s vetrom v chrbte, preto som predpokladal, že sa začne rýchlo. Nechcel som to prepáliť, situáciu som si kontroloval z tretej priečky. Pri výbehu na Starý most som však súperov predstihol, a keďže som mal dosť síl, prvenstvo som si postrážil až do konca.“

 

Lívia Mihoková sa tešila nielen zo sobotného tesného triumfu na 10 km pred Ivanou Záškvarovou, ale aj z celkového víťazstva v ČSOB zimnej sérii. „Po prechladnutí som uvažovala, či vôbec bežať, ale chcela som zavŕšiť celú sériu, preto som prišla. Nová trať bola super, len veľmi fúkalo. Z oboch prvenstiev mám radosť.“ Mužskú desiatku vyhral Alex Mandák.

 

FAKTY Z MDŽ EDÍCIE ČSOB ZIMNEJ SÉRIE 2023/2024

 

■ 10 KILOMETROV

MUŽI: 1. Alex Mandák (ŠK Atóm Levice) 32:58, 2. Filip Lizák (3NT Bratislava) 33:02, 3. Michal Michalica (Trian ŠK UMB B. Bystrica) 33:47.

CELKOVÍ VÍŤAZI SÉRIE – DO 39 ROKOV: Pavel Kotásek. 40 AŽ 49 ROKOV: Alexander Moravčík (behame.sk). 50 AŽ 59 ROKOV: Maroš Krajňak (Telekom Running Team). NAD 60 ROKOV: Miroslav Sýs (Pobehaji).

ŽENY: 1. Lívia Mihoková (Multisport Triathlon Team) 40:08, 2. Ivana Záškvarová (ŠKP Bratislava) 40:08, 3. Sofia Gašparíková 40:13.

CELKOVÉ VÍŤAZKY SÉRIE – DO 39 ROKOV: Lívia Mihoková (Multisport Triathlon Team). 40 AŽ 49 ROKOV: Anna Szekeresová (Maď.). 50 AŽ 59 ROKOV: Jana Genčurová (bernohy.sk). NAD 60 ROKOV: Renata Holičková (ŠK Run for Fun Bratislava-Petržalka).

 

■ 5 KILOMETROV

MUŽI: 1. Ján Sopko (AK Krupina) 16:13, 2. Erik Machů (ČR) 16:19, 3. Kristián Kosterec (3NT Bratislava) 16:26.

CELKOVÍ VÍŤAZI SÉRIE – DO 39 ROKOV: Erik Machů (ČR). 40 AŽ 49 ROKOV: Gabriel ŠVAJDA (AC Nové Zámky). 50 AŽ 59 ROKOV: Pavol Král (VW Slovakia Running Team). NAD 60 ROKOV: Rudolf Balla.

ŽENY: 1. Ivona Miklóšová (BMSC Bratislava) 18:01, 2. Renata Klamová (Trimood) 18:04, 3. Štefánia Salazar Urvayová (3NT Bratislava) 19:04.

CELKOVÉ VÍŤAZKY SÉRIE – DO 39 ROKOV: Mária Hiklová (Multisport Triathlon Team). 40 AŽ 49 ROKOV: Martina Diviaková (Kovalčuk Team). 50 AŽ 59 ROKOV: Miroslava Pizúrová. NAD 60 ROKOV: Dana Hlavatá.

Poznámka: mená celkových víťazov a celkových víťaziek sú zatiaľ neoficiálne.

 

Autor: Gabriel Bogdányi